We wcześniejszym artykule w sporym skrócie została przedstawiona geneza problemu finansowego wielu Polaków, jakim są kredyty frankowe. Wyjaśniliśmy przyczyny ogromnej chęci udzielania przez banki kredytów we frankach szwajcarskich, a także konsekwencje tych działań. W tym artykule skupimy się bardziej na szczegółowej historii funkcjonowania tych kredytów.
Masowe udzielanie przez banki kredytów we frankach szwajcarskich, spowodowało, że bardzo wiele osób, po drastycznym wzroście kursu waluty, nie było w stanie poradzić sobie ze spłatą zaciągniętego kredytu. Zarówno Państwo, jak i organizacje europejskie, musiały podjąć pewne działania, które miały na celu wsparcie „frankowiczów”.
Jedną ze składowych kosztu kredytu w obcej walucie, jest LIBOR. Jest to „referencyjna stopa oprocentowania na rynku międzybankowym”. Wzrost kursu franka, powodował obniżenie wartości LIBOR.
Spowodowało to, że raty, które przyszło spłacać „frankowiczom”, były dużo niższe, niż w przypadku, kiedy LIBOR utrzymywałby się na stałym poziomie. Niestety to wciąż było zbyt mało, by można było mówić o ustabilizowaniu sytuacji.
Kolejnym kołem ratunkowym dla „frankowiczów”, było wprowadzenie tak zwanej ustawy antyspreadowej. Czym są jednak spready? Najprościej mówiąc, są to koszty towarzyszące podczas wymiany waluty. Do takich kosztów można zaliczyć między innymi marże instytucji, albo prowizje transakcyjne. Wprowadzona ustawa, minimalizowała wspomniane koszty, poprzez zobowiązanie banków do bezpłatnego udostępnienia swoim kredytobiorcom możliwości wymiany waluty poza bankiem.
Przełomem w pomocy frankowiczom, okazał się być wyrok TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) z dnia 30 kwietnia 2014, C-26/13 w sprawie nieuczciwego charakteru umowy, a ściślej mówiąc niezgodnego z prawem zapisu w umowach kredytowych, o stosowaniu kursu franka według określonej tabeli.
Zatem wszystkie umowy z takim zapisem, mogły zostać uznane za nieważne. Jednak doprowadzenie do stwierdzenia nieważności takiej umowy kredytowej nie jest prostym zadaniem. W takich przypadkach trzeba wejść na drogę sądową, a skomplikowany charakter tego rodzaju spraw powoduje, że należałoby w pierwszej kolejności zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego, który specjalizuje się w tego typu sprawach.
Nasza kancelaria zajmuje się wieloma sprawami dotyczącymi kredytów frankowych. Z pewnością będziemy mogli służyć Państwu fachową wiedzą i pomocą.
Tags:
Articles
- Articles (1)
- Civil Procedure (3)
- Administrative law (1)
- Civil law (6)
- Matrimonial Property Law (2)
- Labor law (1)
- Inheritance Law (6)
- Uncategorized (23)