Określenie czy dana rzecz, przy ustawowej wspólności majątkowej małżonków, należy do majątku wspólnego czy do majątku osobistego małżonka w praktyce rodzi problemy.

Zgodnie z art. 31 KRiO z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Do tego majątku należą w szczególności:elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
  4. kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Powyższe wyliczenie stanowi katalog otwarty, o czym świadczy użycie zwrotu „w szczególności”. Oznacza to, że inne rzeczy, niewymienione wyżej, także wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, o ile zostały one nabyte w trakcie trwania małżeństwa.

Nie ma przy tym znaczenia czy określoną rzecz nabyli oboje małżonkowie, czy tylko jeden z nich. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady, bowiem w skład majątku wspólnego małżonków nie wchodzą rzeczy, które należą do majątku osobistego każdego z małżonków, choćby nawet zostały one nabyte już po zawarciu związku małżeńskiego.

W skład majątku osobistego małżonka wchodzą przede wszystkim przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Oprócz tego KRiO wymienia również inne składniki, są to:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił; nie dotyczy to jednak nabytych w ten sposób przedmiotów zwykłego urządzenia domowego, służących do użytku obojga małżonków, bowiem te są objęte wspólnością ustawową, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  2. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  3. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, np. ubrania, kosmetyki itd.;
  4. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, np. prawa wynikające z dóbr osobistych, prawo użytkowania, prawo pierwokupu;
  5. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  6. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  7. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
  8. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  9. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Zatem wszystko, co nie zostało wymienione wyżej, a zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa należy do majątku wspólnego małżonków.

Autor: praktykantka Emilia Dziemidowicz

Opublikowano: marzec 2016 r.


Tags: