Klient banku, dokonując wcześniejszej spłaty zadłużenia, ma prawo do zwrotu części prowizji i innych należności. I to nie tylko przy kredycie frankowym. Jak stanowi art. 48 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz.U. z 2019 r. poz. 1083) konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie.

Zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing eliaPotwierdził to zarówno Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 11 września 2019 roku o sygnaturze C-383/18, jak również Sąd Najwyższy, podejmując uchwałę z dnia 12 grudnia 2019 roku, w sprawie o sygnaturze III CZP 45/19 (Legalis), w treści której wskazał, że przewidziane w art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję o udzielenie kredytu.t. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Pomimo korzystnej linii orzeczniczej, banki nadal konsekwentnie podejmują obrony swoich interesów, składając obszerne odpowiedzi na złożone pozwy o zwrot ww. należności.

(Polski) Pomoc prawna Szczecin

I również w takich przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiedniej argumentacji do każdego z zarzutów banku, pozwalającej na skuteczne dla klienta zakończenie sporu z bankiem.


Tags: